Svíčkovou pomazánku si k večeři dejte bez výčitek

Už jste ochutnali Svíčkovou pomazánku? Svůj název dostala právě proto, že hlavní ingrediencí je kořenová zelenina, která se používá jako základ do svíčkové omáčky. Je jednoduchá, rychlá, chutná a zdravá.

Pomazánka bude hotová ve chviličce

Mrkev, petržel a celer ve stejném poměru oloupejte a nastrouhejte najemno. Můžete nasekat v robotu, ale zelenina pak bude tvrdší a jednotlivé chutě se hůře spojí. Je tedy lepší dát si trochu práce se strouháním. Přidáme nasekaný pórek nebo cibuli na malé kousky a vše promícháme. 

Do zeleniny dále přidáme čerstvý sýr – třeba mascarpone, žervé, může být i pomazánkové máslo. Kdo chce mít pomazánku ještě více odlehčenou, přidá ricottu – tedy sýr ze syrovátky, který obsahuje velmi málo tuku a z již tak zdravé pomazánky udělá navíc dietní. Na konec stačí mírně přisolit a přidat nasekanou pažitku, cibulovou nebo petrželovou nať – to záleží na vaší chuti. 

Samé vitamíny z kořenové zeleniny

Kořenová zelenina, která je základem této pomazánky, je bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek, vlákniny, éterických olejů a jiných pro člověka důležitých látek. Proto je pro naši výživu nepostradatelná.

Mrkev obsahuje mnoho vitamínů a jiných užitečných látek, z nichž nejvýznamnější jsou β-karoteny. Dále je bohatá na vlákniny a antioxidanty. Její kořen a semena obsahují několik set různých chemických sloučenin. 

Petržel je také zdrojem provitaminu A a vitamínů B, C, E, minerálních látek draslíku, hořčíku, železa, vápníku, sodíku a fosforu. List obsahuje větší množství kyseliny listové.

Celer obsahuje bílkoviny, silice, puriny, glycidy, apiin, cholin, vitamíny B1, B2, B3, a C. Z minerálních látek především vápník, sodík, draslík, hořčík a fosfor.

Kdy si budete moci koupit ingredience na pomazánku, najdete v kalendáři trhů.

Už vám neuknikne žádný článek

Na Vaši e-mailovou adresu budeme zasílat termíny trhů, tipy a rady v podobě článků. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.