Ze sazenic rajčat, které jste si zjara koupili na Severočeských farmářských trzích, jsou už pěkně vzrostlé rostliny a je zapotřebí o ně pečovat. V tuto dobu vyžadují hlavně dostatečnou zálivku, zaštipování výhonů, zajištění opory, čištění záhonů, hnojení a prosvětlení.
Zalévat rajčata je zapotřebí hlavně ve dnech, kdy neprší. Když však déšť není vydatný, musíte jim stejně ještě trochu vody dodat. Vždy je zalévejte konví bez sítka nebo z hadice s mírnějším proudem vody tak, aby voda nezkrápěla listy, ale šla jen ke kořenům. Dobrou volbou je PET lahev s odříznutým dnem, kterou hrdlem zapíchneme ke kořenům a vodu pak lijeme přímo do lahve.
Záhon rajčat, tak jako ostatní, musíte zbavovat plevele a okopávat. Právě jemné, ale důkladné okopávání je pro rajčata důležité, ke kořenům se tak snáz dostane vzduch, a to rostlinkám moc svědčí.
V období brzkého léta se na sazenicích často objevují výhony, které je zapotřebí zaštipovat. Nacházejí se vždy hned nad listem. Odstraňte ho ulomením nebo odstřihnutím nůžkami. Je dobré tyto výhony odstraňovat, když jsou co nejmenší, přeci jen se tím rostlině méně ublíží. Výhony nevyhazujte, můžete z nich připravit postřik proti mšicím.
Jistě jste už při výsadbě rajčat na záhon mysleli na oporu z nějaké tyčky. Nyní rostliny rychle rostou, aspoň každý třetí den tedy zkontrolujte, zda je opora dostatečná, nebo sazenici znovu jemně přivažte.
Abyste měli mnoho krásných plodů, každých čtrnáct dní rajčata pohnojte. Dobré je vybírat z ekologických prostředků buď přímo na rajčata nebo na plodovou zeleninu. Při hnojení se řiďte návodem na přípravku.
Rajčata může během růstu napadnout plíseň. Abyste tomu předešli, odstraňte všechny listy, které se dotýkají země. Můžete také odstranit ty listy, které stíní plodům.
Pokud je léto suché, nebo chladné, podestelte rajčatový záhon slámou. Ta pomůže zajistit vlhkost rostlinám, nebo je zahřeje v chladné noci.
Už vám neuknikne žádný článek
Na Vaši e-mailovou adresu budeme zasílat termíny trhů, tipy a rady v podobě článků.